Pokaz filmu „Sonata”

Zapraszamy na pokaz, który udało nam się zorganizować wraz z CKiS w Kaliszu na mocy podpisanego wcześniej porozumienia współpracy.

Film „Sonata” odzwierciedla prawdziwą historię Grzegorza Płonki, który przez 14 lat  jako błędnie zdiagnozowane dziecko autystyczne z głęboką niepełnosprawnością żył w hermetycznym świecie, nie potrafiąc nawiązać kontaktu z innymi.  Dzięki opiekunce okazało się, że przyczyną jego izolacji  był niedosłuch, pod którym skrywał się wielki talent muzyczny .

Dziś Grzegorz Płonka to dorosły mężczyzna – tworzy muzykę, gra na fortepianie, a nawet potrafi je stroić. Błędna diagnoza uniemożliwiła chłopcu nawiązanie relacji z rodziną i rówieśnikami, a skazała na odseparowanie. To historia sprzed 20 lat pokazująca jakie trudności i ograniczenia miały osoby niepełnosprawne w rozwojowej, ale także społecznej sferze.

Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z twórcami filmu-które poprowadzi Lider SCWEW w Kaliszu. Będziemy gościć reżysera, producenta, aktorów, ale także Grzegorz Płonkę, którego historia stała się inspiracją do powstania filmu.  Będzie to doskonała okazja do dyskusji, ale przede wszystkim do pokazania, że dziś osoba niepełnosprawna mimo wielu deficytów jest i może być integralną częścią społeczeństwa, ale i wzbogacać je o nowe wartości.

Skip to content